Historia biustonosza

Historia biustonosza

Biustonosz to na dzisiaj jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości i nawet można usłyszeć głosy, że dziecko staje się małą dziewczynką momencie, kiedy dostanie swój pierwszy biustonosz. Współczesny świat oszalał na punkcie biustonoszy. Po części dlatego, że są bardzo wygodne i praktyczne, a po części dlatego, że oferują one dodatkowe możliwości stylistyczne, tak jak to jest na przykład w przypadku biustonoszy push up. Ich zadaniem jest sprawienie, że biust nie tylko jest dobrze i wygodnie ułożony, ale także prezentuje się odpowiednio. Co ciekawe, biustonosze to wynalazek antyczny, który jednak na bardzo długie lata zupełnie zniknął.

Od antyku po nowożytność

Pierwsze prawdziwe biustonosze w naszym kręgu cywilizacyjnym zaczęli stosować antyczni Grecy. Nie były to oczywiście nowoczesne biustonosze push up, ale zwykłe przepaski na piersi bez żadnych ramiączek, dzięki którym możliwe było po prostu oddawanie się aktywności fizycznej, w tym wojaczce oraz zwykłemu sportowi, bez konieczności martwienia się o niewygodę spowodowane dużym lub obciążonym grawitacyjnie biustem. Co ciekawe, nawet takie przepaski zostały uznane przez późniejsze pokolenia i cywilizacje za coś dalece nieodpowiedniego i często też zbędnego, przez co biustonosze zniknęły z kultury człowieka na okres blisko półtora tysiąca lat. Od czasów antycznej Grecji nie było ich nawet w dalekich Chinach czy w Afryce lub na północy naszego kontynentu. Dopiero schyłek średniowiecza sprawił, że kobiety zaczęły na powrót interesować się sposobami na podtrzymanie swoich piersi.

Biustonosz dzisiaj

Wspominane już prędzej biustonosze push up to stosunkowo nowy wynalazek i nie jest też on jakoś specjalnie przełomowy, chociaż w ostatnim czasie stał się wręcz symbolem wszystkich biustonoszy. Co najważniejsze we współczesności, biustonosze zostały po prostu odarte z mitologii, pozbawione towarzyszącego im tabu, dzięki czemu można dzisiaj z nich korzystać tak, jak z każdej innej części naszej garderoby. Są powszechne niemal we wszystkich kulturach, a do tego ich różnorodność oraz szczegółowe zastosowania są naprawdę imponującym wachlarzem efektów ludzkiej pomysłowości. Czasami też pojawiają się różne dziwactwa na tym polu, ale bez kreatywności historia by się pewnie zatrzymała w miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *